Jak poradzić sobie z urządzaniem małego pokoju?

Mały pokój to najczęściej duży problem, choć wcale nie jest to regułą. Jeśli Twój metraż stwarza pewne ograniczenia, z pewnością zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój tak, by zachować jego funkcjonalność. Niezależnie od tego, czy mówiąc o małym pokoju, masz na myśli pokój dzienny, sypialnię, czy kuchnię, istnieje kilka zasad, które sprawdzą się w każdym z tych wnętrz.

Pamiętaj, że mały pokój wymaga szczegółowego planu. Zastanów się, jakich rozwiązań potrzebujesz. Z czego będziesz w stanie zrezygnować, a w jakim przypadku nie będzie mowy o kompromisach. Z dobrym planem przekonasz się, że urządzanie małego pokoju stanie się o wiele prostsze! Zastosuj się także do czterech podstawowych, niezwykle skutecznych porad, które sprawdzają się na każdej mniejszej przestrzeni.

Po pierwsze: jasne kolory

Nie jest tajemnicą ani niczym odkrywczym stwierdzenie, że małe pomieszczenia lubią jasne kolory. Dlaczego akurat jasne? Ponieważ wizualnie sprawiają one, że Twój niewielki pokój będzie wydawał się większy (i/lub wyższy), niż jest w rzeczywistości.

Wskazówka: Jeśli chcesz optycznie podwyższyć pomieszczenie, „przeciągnij” trochę białej farby z sufitu na ściany (około 10 – 15 cm).

Mała sypialnia z jedną ciemną ścianą.

Przez jasne kolory należy rozumieć nie tylko samą biel, choć zdecydowanie powinna pojawić się ona w każdym mniejszym pokoju. Nie musisz jednak stosować jej od samej podłogi, aż po sufit. Alternatywą będzie delikatny beż, bardzo jasny odcień szarości, czy pastele.

A co z mocniejszymi, ciemniejszymi kolorami? Mały pokój nie musi ich wykluczać. Wszystko zależy od tego, jaki dokładnie ma on metraż i jak został oświetlony. W wielu przypadkach jedna, ciemniejsza ściana stworzy świetny efekt!

Po drugie: lekkie meble

Kluczowe w urządzaniu małego wnętrza są nie tylko kolory, ale i meble. W takim razie jak umeblować mały pokój? Najlepiej nowocześnie i lekko. Nowoczesne meble są proste, geometryczne, z reguły pozbawione wyszukanych i bogatych dekorów. Często występują także w jasnych kolorach. Wszystko to sprawia, że prezentują się one właśnie lekko i nie stwarzają ryzyka dodatkowego przytłoczenia niewielkiego pomieszczenia. Unikaj z kolei wyposażenia masywnego, w ciemnych kolorach. Ciężkie, drewniane meble z frezowaniami i innymi zdobieniami przeważnie nie będą najlepszym wyborem do małego pokoju.

Mała, biała kuchnia jednorzędowa.

Warto stawiać przede wszystkim na:

  • meble w jasnych kolorach, o prostym designie i kształcie,
  • fronty w połysku lub szklane witryny,
  • moduły wiszące zamiast stojących,
  • bryły wyższe i węższe zamiast niskich i szerokich,
  • bezuchwytowe systemy otwierania.

Mnóstwo inspiracji i gotowych rozwiązań do małych wnętrz dostarcza sklep meblowy, w którym bez problemu znajdziesz wiele kolekcji meblowych stworzonych z myślą o mniejszych pokojach.

Po trzecie: lustra i światła

Jasny przedpokój z lustrem.W wizualnym powiększeniu małego pokoju pomogą Ci także lustra, przeszklenia oraz odpowiednie oświetlenie.

Do małej kuchni rozważ zatem górny rząd szafek ze szklanymi witrynami. W salonie możesz zdecydować się na meble wykończone w wysokim połysku, a w niedużym przedpokoju powiesić większe lustro na ścianie lub drzwiach szafy.

W przypadku oświetlenia, te powinno zostać rozmieszczone w niewielkim pokoju punktowo. Dzięki temu równomiernie oświetlisz całą przestrzeń bez niepożądanego efektu zaciemniania pewnych stref, czy kątów. Możesz wykorzystać do tego ruchome reflektory, oświetlenie szynowe lub spoty.

Po czwarte: sprytne, wielofunkcyjne rozwiązania

Korzystaj ponadto ze sprytnych rozwiązań i wielofunkcyjnych mebli. Przykładem będzie tu w szczególności:

  • narożnik z funkcją spania i pojemnikiem na pościel w salonie 2w1,
  • eleganckie i zgrabne biurko-toaletki,
  • pufy służące jako dodatkowe miejsce do siedzenia, podnóżki, stoliczki, skrytki,
  • szafki na buty z miękkim siedziskiem, które zastąpi dodatkowy puf lub fotel w przedpokoju bądź kufry z tapicerowanym wykończeniem,
  • mocowane do ściany, rozkładane blaty, stanowiące alternatywę dla stołu w kuchni lub biurka
  • otwarte regały, które mogą służyć jako ścianka działowa,
  • stoliki na kawę na kółkach i z dodatkowymi półkami/szufladami na drobiazgi.