Mały gabinet – najlepsze rozwiązania aranżacyjne

Jak urządzić małe biuro? To pytanie, przed którym stanąć mogą zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w bloku. Bogaty wybór mebli do tego wnętrza na szczęście znacząco ułatwia to zadanie. Aranżacja niewielkiego biura w praktyce nie jest trudna nawet wtedy, gdy nasze miejsce do pracy ma znaleźć się w salonie, czy sypialni.

Małe biuro w domu – osobny pokój, czy biuro w salonie lub sypialni?

Kluczowe w aranżacji małego biura pozostaje to, czy chcesz przeznaczyć na nie osobny pokój, czy też zlokalizować je w salonie lub sypialni. Oddzielny gabinet daje bez wątpienia o wiele więcej możliwości. Zarówno w zakresie ustawienia mebli, jak i całej stylistyki. Jeśli jednak jesteś zmuszony do tego, aby miejsce do pracy znalazło się w innym pomieszczeniu, konieczne będzie dopasowanie go do wystroju tego wnętrza. Kącik do pracy w salonie lub sypialni nie powinien zdominować charakteru tych wnętrz. Z tego względu będziesz potrzebować takich rozwiązań, które płynnie wkomponują Twoje biuro w wybraną aranżację. Najlepiej i najbezpieczniej wybierać dlatego meble należące do jednej kolekcji. Oczywiście, jeśli masz dobre wyczucie i zmysł aranżacyjny, możesz pozwolić sobie na większą swobodę.

Biurko pod oknem w pokoju dziennym.

Jak urządzić małe biuro w domu?

W przypadku urządzania małych wnętrz dużą rolę odgrywają w nich kolory. Preferowane będą przede wszystkim barwy jasne, doskonale radzące sobie z wizualnym powiększaniem przestrzeni. W małym gabinecie zastosuj dlatego m.in. biel, beż, szarość, które możesz połączyć z pastelami lub ciemniejszymi akcentami. Ciemne barwy nie powinny być jednak dominujące, ponieważ stwarzają ryzyko dodatkowego przytłoczenia i pomniejszenia wnętrza.

Małe biuro w jasnych kolorach.

Przy wyborze miejsca na biuro ważną kwestią pozostaje także oświetlenie. W odrębnym pokoju nie jest ono najczęściej problemem, jednak może stać się nim, gdy miejsce do pracy będzie zlokalizowane w innym pomieszczeniu. Warto zadbać w takiej sytuacji o to, aby biurko znalazło się w bliskiej odległości od gwarantującego naturalne światło okna. Tym bardziej, jeśli pracujesz w domu regularnie, a nie tylko sporadycznie.

Jak umeblować małe biuro?

Podczas aranżowania małego biura z pewnością odwiedzisz sklep meblowy oferujący potrzebne wyposażenie. Jakie meble będą pasować do niewielkiego gabinetu?

Najważniejszym z elementów wyposażenia jest oczywiście biurko. Wybór biurka jest trudny z tego względu, że powinien uwzględniać nie tylko dostępny metraż, ale i zawód, jaki wykonujesz, w tym Twoje indywidualne preferencje. Niektóre osoby potrzebują większej przestrzeni do pracy, natomiast niektórym wystarczy maleńkie biurko na sam laptop i lampkę. W małym gabinecie świetnie sprawdzą się biurka narożne, które pozwolą wykorzystać puste kąty. Możesz zainteresować się także ofertą stylowych, zgrabnych biurek przypominających konsole lub toaletki. Idealnych do biur w pokoju dziennym bądź sypialni.

Nowoczesny gabinet z dużym biurkiem i regałem.

Kolejnym meblem, którego nie może zabraknąć w żadnym biurze, jest fotel do biurka. Tutaj również najwięcej zależeć będzie od tego, jaką pracę wykonujesz oraz gdzie znajduje się Twoje miejsce pracy. To właśnie te czynniki przesądzą o tym, czy zdecydujesz się na klasyczny, obrotowy fotel biurowy, czy też eleganckie krzesło do biurka, pasujące do wystroju salonu lub sypialni.

W większości przypadków w gabinecie niezbędne są ponadto regały lub szafki na dokumenty. Jeśli masz do urządzenia nieduże wnętrze, rozważ zakup szafek wiszących i półek ściennych. Dzięki temu być może w domowym biurze uda Ci się znaleźć jeszcze miejsce na dodatkowy fotel i stolik, zamiast przeznaczać tę przestrzeń na stojące meble do przechowywania. Rozwiązaniem może być również mieszczący się pod biurkiem kontenerek. W sam raz dla osób, które nie prowadzą obszernej dokumentacji. W pozostałych przypadkach pozostań przy klasycznym regale lub biblioteczce. Jeśli mimo tego nadal brakuje Ci miejsca, pamiętaj, że firmową dokumentację możesz przechowywać także w komodzie, czy większej szafie w przedpokoju lub sypialni.