Jeżeli opatrzyła się nam już klasyka w postaci bieli, szarości, beżu, czy drewna, możemy wprowadzić do naszych wnętrz również inne kolory. Możliwości zdecydowanie nie brakuje, jednak my skupimy się dzisiaj przede wszystkim na jednej z dostępnych barw – granacie. Jak prezentuje się granat we wnętrzach i w jakiej formie możemy go wykorzystać?
Granat jest barwą elegancką, dostojną, dlatego wykorzystany w aranżacji wnętrz pozwoli nam uzyskać stylową przestrzeń z klasą i charakterem. To również kolor mający zdolność do porządkowania, wprowadzania ładu i harmonii. Za pomocą granatu możemy w mig ożywić każdy pokój. Nadać mu luksusowego, intrygującego wyglądu. Granat działa także wyciszająco, kojąco. Nie dziwi więc, że ciemny odcień niebieskiego w ciągu ostatnich lat stał się barwą bardzo chętnie wybieraną w wielu aranżacjach i to nie tylko przez „odważnych”.
Jak stosować granat we wnętrzach?
Przede wszystkim umiejętnie i z rozwagą. O ile w przypadku bieli, beżu, czy jasnej szarości nie musimy się przesadnie wysilać ani starać, granat nie daje nam już takiego luksusu. Nie zapominajmy, że jest to kolor ciemny. Jeśli więc zostanie zastosowany w nieprzemyślany sposób, może przede wszystkim przytłoczyć i obciążyć naszą przestrzeń. Granat potrzebuje dlatego kontrastów – odpowiednich barw, struktur, wzorów, które wydobędą jego głębie i majestatyczny charakter. O tym jednak za chwilę.
Granat doskonale sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach, które nie są ograniczone metrażem i dostępem światła. Jeśli jednak pragniemy użyć go w mniejszym pokoju, powinniśmy odpowiednio ograniczyć jego ilość. W małych pomieszczeniach granat nie jest najczęściej kolorem dominującym. W dużych może się takim stać.
Jeżeli zastanawiamy się, jak wprowadzić granat do wnętrz, zrobimy to przede wszystkim za pomocą:
- farb i fototapet, w których dominuje ten odcień
Granatowa ściana to najprostszy sposób na rozpoczęcie przygody z granatem w każdym wnętrzu. Przy wyborze gładkiej farby koniecznie warto wzbogacić ją obrazami, plakatami, lampami, zegarami, czy elegancką sztukaterią.
- tapicerowanych paneli na ścianę
Tego rodzaju miękkie panele stosuje się głównie w sypialniach, jednak mogą pojawić się również w salonie. Nadają aranżacji przytulnego, a przy tym eleganckiego i stylowego wyglądu.
- tekstyliów
Są to w szczególności granatowe zasłony, dywany, poduszki, koce do zastosowania w sypialni, salonie, pokoju dziecka. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy zdecydować się na tekstylia gładkie, jednolite lub we wzory.
- mebli
W tym przypadku mowa zarówno o meblach skrzyniowych coraz częściej dostępnych w tym kolorze, jak i tapicerowanych, takich jak granatowa sofa. Ich największy wybór znajdziemy w sklepie meblowym.
Granat we wnętrzach – do jakich pomieszczeń pasuje?
Granatowy salon, granatowa sypialnia, granatowa kuchnia, a nawet łazienka, przedpokój, gabinet, czy pokój dziecka. Obecnie granat coraz to śmielej gości w praktycznie każdym rodzaju wnętrza w mniejszej bądź większej ilości. Na tak szerokie zastosowanie pozwalają dzisiaj przede wszystkim meble. Nie są to już tylko zestawy wypoczynkowe i meble tapicerowane, a także klasyczne meble skrzyniowe i na zamówienie wykonywane w tym kolorze. Właśnie dzięki nim możemy pozwolić sobie na granatowy salon, czy kuchnię.
W jakich stylach stosuje się w takim razie granatowe wnętrza? Tak naprawdę nie mamy tu przesadnych ograniczeń. Granat pasuje do stylistyki nowoczesnej, modern classic, vintage, industrialnej, marynistycznej, śródziemnomorskiej, czy art deco. Możemy więc eksperymentować z nim do woli.
Z czym łączyć granat we wnętrzu?
Tak jak wspominaliśmy na samym początku – granat potrzebuje odpowiedniego towarzystwa. To właśnie inne kolory, czy desenie najlepiej wydobywają i podkreślają jego piękno, a przy tym pozwalają nam stworzyć określone efekty.
Bazowe kolory, które możemy śmiało łączyć z granatem, to:
- biel, ecru, śmietanka – pasują do aranżacji marynistycznych, śródziemnomorskich, nowoczesnych,
- beż – pięknie prezentuje się we wnętrzach skandynawskich, art deco, czy modern classic,
- szarość i czerń – zarezerwowane głównie do stylistyki nowoczesnej oraz industrialnej.
Granat we wnętrzach wygląda również wspaniale w towarzystwie delikatnego, pudrowego różu, złota, miedzi. Możemy łączyć go ponadto z żółcią, musztardą, ciemną, butelkową zielenią, a nawet rdzawymi odcieniami czerwieni.
Wśród materiałów na szczególną uwagę zasługuje naturalne drewno (zarówno o jasnym, jak i ciemnym wybarwieniu), rattan, wiklina, beton, marmur, latrysko, szkło, metal. Jak zatem widać, mogą być to zarówno surowce naturalne, ekologiczne, jak i luksusowe, eleganckie lub surowe. O matowych, chropowatych, a także połyskujących powierzchniach.