Meble pokryte welurem i zalety posiadania ich w swoim salonie

Welur jest jedną z najpopularniejszych tkanin obiciowych, którą wykorzystuje się m.in. na meblach wypoczynkowych. Przez długi czas był on utożsamiany z materiałem drogim, luksusowym, stosowanym głównie na królewskich dworach oraz wśród arystokracji. Dzisiaj, welurowe pokrycia znowu wracają do łask, jednak tym razem są dostępne dla każdego. Poznajmy krótką historię weluru oraz jego największe zalety.

Welur, welwet, czy aksamit?

Welur pojawił się w Europie już w wieku XII, skąd przywędrował do nas z Indii. Największe zainteresowanie tą tkaniną przypadło dopiero na przełom wieku XIV/XV, kiedy zaczęła ona pojawiać się w królewskich pałacach. Na początku welur wykorzystywano przede wszystkim do szycia odzieży najzamożniejszych obywateli oraz szat liturgicznych. Szybko znalazł jednak swoje zastosowanie również jako pokrycie mebli oraz tkanina, z której wykonuje się m.in. zasłony i poduszki dekoracyjne.

Welur należy do grupy materiałów pluszowych, do których zalicza się także welwet i aksamit.  Jest on bardzo charakterystyczny i rozpoznawany przez większość ze względu na swoją miękkość oraz subtelnie połyskującą powłokę.

Tkaniny pluszowe powstają poprzez wprowadzenie pomiędzy nitki osnowy i wątku dodatkowych nitek określanych jako runowe. To właśnie sposób uzyskania miękkiej, puszystej warstwy pozwala odróżnić od siebie welur, welwet i aksamit. Największą grubością i sztywnością odznacza się aksamit, którego długość nitek wynosi maksymalnie 3 mm. Welur jest natomiast materiałem nieco cieńszym, krótszym i mniej połyskującym, jednak bardziej elastycznym. Najdłuższą okrywę włosową ma z kolei welwet – sięga ona powyżej 3 mm.

Możemy zatem zaobserwować, że mimo tego, że aksamit, welwet i welur są do siebie bardzo zbliżone, nie powinny być one utożsamiane jako jeden i ten sam materiał.

Zalety tkanin welurowych

Dlaczego warto zdecydować się właśnie na welur? Powodów jest kilka!

Miły dotyk i wysoka trwałość

Wszyscy zainteresowani wprowadzeniem weluru do swoich wnętrz, na pewno wiedzą, że jest to materiał o niezwykle przyjemnej strukturze i miłym, miękkim dotyku. Przekłada się to oczywiście na doskonały komfort podczas wypoczynku. Wiele osób właśnie przez tę właściwość oraz pokrycie tkaniny mikrowłoskami błędnie uważa jednak, że jest ona delikatna i nietrwała. To idealny moment, aby przyjść ze sprostowaniem – welur mimo swojej miękkości należy do materiałów bardzo wytrzymałych, odpornych na uszkodzenia, rozciąganie, a nawet zaciągnięcia powodowane przez zwierzęce pazury!

Łatwa pielęgnacja

Pokrycie weluru okrywą włosową prowadzi także często do przekonania, że jest on trudny w pielęgnacji i usuwaniu zabrudzeń. Ponownie, również i w tym przypadku sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Czyszczenie tkanin welurowych nie przysporzy nam większych trudności. Sam materiał do utrzymania w dobrym stanie nie wymaga ponadto stosowania żadnych specjalnych zabiegów. Pamiętajmy, aby wybierać jednak tkaniny od zaufanych producentów, które znajdziemy m.in. w sklepie meblowym.

Elegancki, wyjątkowy charakter

Welur jest bardzo oryginalnym materiałem, z którego szybkim rozpoznaniem poradzi sobie większość osób. Wszystko to zasługa jego delikatnie połyskującej powierzchni, która nadaje mu eleganckiego, luksusowego i dekoracyjnego wyglądu. Obite welurem zestawy wypoczynkowe, wezgłowia lub poduszki za każdym razem zadbają o wyjątkowy i bardzo stylowy wystrój naszego wnętrza.

Ponadczasowość i uniwersalność

Historia weluru obejmuje już kilka wieków i wciąż jest pisana przez obecne pokolenia. Ponadczasowość tego materiału sprawia, że zawsze znajdzie on wielu wielbicieli, którzy stworzą dla niego miejsce w swoich domach. Moda na welur będzie zatem trwać nieustannie w mniejszym bądź większym stopniu. Welur należy ponadto do tkanin o szerokim zakresie zastosowania, doskonale komponujących się z różnorodnymi stylami. Szczególnie pasuje on do wnętrz glamour, vintage, orientalnych, modern classic i nowoczesnych. Coraz to częściej spotkamy go jednak również w aranżacjach skandynawskich oraz boho.