Meble na nóżkach czy bez?

Meble na nóżkach czy bez? A może jedne i drugie? Większość z nas dopiero podczas poszukiwań wymarzonych zestawów zwraca uwagę na tę właściwość. Nagle okazuje się, że zgrabne nóżki są dokładnie tym, czego brakowało nam w naszej aranżacji lub też na odwrót – utwierdzamy się w przekonaniu, że pozostajemy przy klasycznych, przylegających do podłogi bryłach. Na które z rozwiązań się zdecydować?

Meble na nóżkach – dlaczego warto je wybrać?

Meble na nóżkach nie są rozwiązaniem nowym, jednakże swoją drugą młodość zaczęły przeżywać wraz ze wzrostem zainteresowania stylistką skandynawską. To właśnie ona nadała im lekkości i niebywałej gracji, a także wyniosła jeszcze wyżej. Nóżki podtrzymujące nasze meble mogą oczywiście przybierać różne formy – bardziej masywne, stylizowane, ozdobne, prostokątne, kwadratowe, czy płaskie. Wariantów zdecydowanie nie brakuje.

Co warto wiedzieć o nóżkach? Na pewno na uwagę zasługuje to, że są one elementem, który potrafi nadać naszym meblom niebywałej delikatności, wysmuklić ich formę oraz sprawić, że będą one prezentowały się wdzięcznie i wyraziście. Wyposażenie z nóżkami, bez względu na to, czy mowa o meblach skrzyniowych, czy tapicerowanych, wpłynie ponadto na całe wnętrze. Dzięki nim stanie się ono przestronne i lekkie. Im wyższe i cieńsze nóżki wybierzemy, tym też efekt ten będzie lepiej widoczny. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na stylizowane podstawy o finezyjnym charakterze, tak przyozdobione meble mogą zastąpić wiele innych dodatków. Pamiętajmy, aby charakter naszych nóżek zawsze odpowiadał wystrojowi wnętrza. Zestawy o rozmaitym wyglądzie i stylistyce znajdziemy w sklepie meblowym.

Warto zaznaczyć, że nóżki odgrywają nie tylko rolę dekoracyjną, ale również użytkową. Lekkie uniesienie mebla ułatwia sprzątanie powierzchni pod nim oraz zapobiega gromadzeniu się brudu. Zmniejsza również ryzyko powstawania uszkodzeń. Jest to także rozwiązanie polecane posiadaczom ogrzewania podłogowego, ponieważ ułatwia cyrkulację powietrza. Meble na nóżkach spiszą się ponadto w łazience, która jest narażona na częste zalania.

O czym pamiętać, wybierając meble na nóżkach?

Czy nóżki mają jakieś wady? Dla niektórych minusem okaże się konieczność przeprowadzania częstszych porządków, ponieważ pusta przestrzeń pod meblami jest bardziej narażona na osadzanie się kurzu. Z drugiej strony, o czym wspomnieliśmy wcześniej, dostęp w takie miejsca jest dużo łatwiejszy. Powinniśmy również pamiętać, że decydując się na zestawy tapicerowane na nóżkach, najpewniej zostaniemy zmuszeni do rezygnacji z funkcji spania. Meble podwyższane mogą ponadto okazać się problematyczny u posiadaczy zwierząt, głównie psów i kotów. Nóżki będą wtedy narażone na zadrapania lub pogryzienia.

Meble bez nóżek – kiedy i dla kogo?

Meble osadzone nisko podłogi sprawiają wrażenie bardziej masywnych i solidnych. Tak wykonane bryły prezentują się efektownie przede wszystkim we wnętrzach o większym metrażu. Jeśli jednak mamy do zaaranżowania nieduży salon, jadalnię, czy sypialnię, zdecydowanie lepszy efekt osiągniemy, wybierając wyposażenie o lżejszym charakterze.  Zawsze możemy połączyć ze sobą dwa rozwiązania, przykładowo: meble skrzyniowe bez nóżek oraz zgrabną kanapę unosząca się nad podłogą. Pozostając przy wątku mebli wypoczynkowych – modele pozbawione nóżek zaoferują nam większą wygodę i funkcjonalność w postaci możliwości rozłożenia powierzchni do spania, czy obecności ukrytego pojemnika.

Wśród minusów mebli osadzonych tuż nad ziemią trzeba wskazać, że sprawiają one większe problemy podczas sprzątania. Z reguły nie jest możliwe swobodne dotarcie pod nie mopem lub odkurzaczem. Jeśli zatem nie będziemy pamiętać o regularnym przesuwaniu brył, po czasie najpewniej zaskoczy nas ilość nagromadzonego pod spodem kurzu.