Domowa biblioteczka – gdzie i jak ją urządzić?

Domowa biblioteczka dla jednych stanie się jedynie dodatkiem, uzupełnieniem aranżacji wnętrza, dla innych natomiast jej sercem. Nie ulega jednak wątpliwościom, że jeśli czytanie książek jest jedną z naszych ulubionych aktywności i form spędzania wolnego czasu, klimatyczny kącik czytelniczy to absolutna podstawa! Jak urządzić go we własnym domu i gdzie możemy to zrobić?

Gdzie ulokować domową biblioteczkę?

Domowa biblioteczka może znaleźć się w rozmaitych miejscach. Wszystko zależy tu od tego, ile książek posiadamy oraz jaką przestrzenią dysponujemy. Na inne rozwiązania pozwolą sobie właściciele domów, a na inne mniejszych mieszkań.

Świetnie nadające się na domową biblioteczkę pomieszczenia lub miejsca to przede wszystkim:

  • Salon
  • Sypialnia
  • Biuro
  • Przedpokój, hol
  • Poddasze
  • Wnęki pod schodami

Jak zatem widać, możliwości nie brakuje. Tak naprawdę domowa biblioteczka może znaleźć się wszędzie tam, gdzie dysponujemy odrobiną miejsca na regał lub kilka półek. Jeśli oczywiście nasze zbiory są pokaźniejsze, będziemy potrzebować odpowiednio więcej przestrzeni. Przyda się nam ona również wtedy, gdy zechcemy urządzić nie tylko samą biblioteczkę, ale cały kącik czytelniczy wraz z wygodnym miejscem do siedzenia, lampą i przytulną oprawą.

Biblioteczka w salonie

Pokój dzienny to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych miejsc do aranżowania biblioteczki. Jest to w końcu przestrzeń sprzyjająca relaksowi i wypoczynkowi, których wielu z nas zaznaje właśnie nad książką. W zależności od wielkości naszego salonu możemy zdecydować się na wydzielenie osobnego kącika czytelniczego lub wstawienie samego regału.

Kącik czytelniczy powinien zostać ulokowany blisko okna, tak, aby zapewnić swobodny dostęp naturalnego światła. Wspaniale, jeśli będzie znajdować się również w pobliżu kominka! Nie może zabraknąć w nim wygodnego fotela wraz z podnóżkiem, regału lub półek na książki oraz lampy. Możemy zadbać także o obecność dodatkowego stoliczka, czy dywaniku.

Jeśli jednak metraż salonu nie pozwala nam na wydzielenie osobnego kącika czytelniczego, poradzimy sobie z klasycznym regałem lub biblioteczką, ustawionymi w pobliżu zestawu wypoczynkowego lub w innym, dowolnie wybranym miejscu. Najwięcej rozwiązań do aranżacji domowej biblioteczki oferuje sklep meblowy.

Biblioteczka w sypialni

Miejscem sprzyjającym wypoczynkowi jest również sypialnia. Prywatna, intymna oaza spokoju. Idealna, aby zanurzyć się w ulubionej lekturze. Tutaj również, podobnie jak w przypadku pokoju dziennego, możemy wydzielić kącik czytelniczy w jednej z jej części, blisko okna. Drugą możliwością pozostaje czytanie w łóżku. Jeśli jednak chcemy robić to w komfortowych i bezpiecznych warunkach, nie zapomnijmy o dobrym oświetleniu i wygodnym podparciu dla pleców. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku łóżka z wysokimi, tapicerowanymi wezgłowiami. To idealne rozwiązanie dla osób, które często czytają przed spaniem lub oglądają TV.

Biblioteczka ukryta we wnęce

Jeśli kochamy czytać i mamy sporą kolekcję książek, jednak nie do końca potrafimy znaleźć na nie miejsce, poszukajmy w naszych wnętrzach wnęk lub innego rodzaju zakamarków. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom systemowym uda się nam wykorzystać i zagospodarować te z pozoru problematyczne przestrzenie właśnie na domową biblioteczkę. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności i pomysłu, aby stworzyć wyjątkowy kącik na wszystkie ulubione książki!

Jaki regał wybrać?

Wybierając mebel do przechowywania książek, zawsze zwracajmy uwagę na to, aby pasował on do stylistyki wnętrza, w jakim się znajdzie. Największą popularnością cieszą się dzisiaj regały otwarte. Są modne, lekkie, stylowe, a przy tym pozwalają stworzyć wyjątkowy klimat. Tego typu regały możemy przeznaczyć nie tylko na książki, ale i innego rodzaju ozdoby. W ten sposób wprowadzimy do naszego pokoju wiele dekoracyjnych, przytulnych elementów. Efekt będzie jeszcze ciekawszy, gdy zdecydujemy się na regały z nieregularnymi półkami, o różnych wielkościach, czy położeniu.

Pamiętajmy jednak, że otwarte regały wymagają zachowania porządku. Szybciej osiada na nich również kurz, dlatego powinniśmy przygotować się na regularne sprzątanie.

Alternatywą mogą być w tym przypadku regały częściowo zamknięte. Jeśli mimo wszystko nie chcemy rezygnować z eksponowania książek, wybierzmy te, z przeszkleniami na frontach. Pięknie wzbogaci je również oświetlenie LED.

Osobom, które nie mogą pozwolić sobie na modele stojące, polecamy wiszące szafki lub półki. Zarówno klasyczne, jak i w formie kwadratów, rombów lub innych, efektownych kształtów. Taki układ pasuje do pokojów dziennych, sypialni, domowego gabinetu, pokoju dziecka, czy pustych przestrzeni pod schodami.