Zabudowane szafy do wielu zadań

Współczesne meble mogą oferować nam wiele funkcji. Są kanapy z funkcją spania, łóżka z dodatkowymi pojemnikami, kufry z miejscem do siedzenia, czy „pufo-podnóżko-stoliczki”. Są również niesamowicie praktyczne, wielozadaniowe szafy do zabudowy. Szafy, które powinny znaleźć się w każdym domu, ponieważ to właśnie dzięki nim zachowamy w nim porządek.

Kiedyś w naszych domach można było spotkać się tylko i wyłącznie z wolnostojącymi szafami. Najczęściej 2- lub 3-drzwiowymi, w których przechowywaliśmy przede wszystkim ubrania. Obecnie wciąż są to modele popularne i obecne we wnętrzach, jednak ustępujące pod względem zalet i funkcjonalności szafom do zabudowy. Niesamowicie pojemnym, doskonale zorganizowanym i wygodnym. Co je wyróżnia, gdzie możemy je wykorzystać oraz na co przeznaczyć?

Szafy do zabudowy – dlaczego stały się hitem?

Szafy do zabudowy dopasowują się do indywidualnych warunków wnętrza oraz potrzeb domowników. To właśnie dzięki nim utrzymanie porządku w naszym domu staje się o wiele prostsze. Wyjątkowo pakowne szafy do zabudowy przewidują bowiem miejsce na każdą, najmniejszą rzecz. Jeśli mamy możliwość, aby wstawić do naszego domu lub mieszkania dwie takie bryły, spokojnie poradzimy sobie bez dodatkowych regałów, witryn, czy komód! Szafy do zabudowy wyróżniają się większymi niż standardowe szafy rozmiarami. Mogą ponadto pozwalać nam na samodzielne zagospodarowanie ich wnętrza. Wtedy też to my decydujemy o tym, gdzie umieścić drążek na wieszaki lub ile półek przeznaczyć na ubrania i gdzie je ulokować.  Ich dostępność w bogatej i zróżnicowanej stylistyce sprawia, że tego typu meble są w stanie dopasować się do wystroju każdego pomieszczenia. Nowoczesnego, klasycznego, glamour, skandynawskiego, czy loftowego. Dzięki przesuwanym, bezuchwytowym frontom możemy ponadto dyskretnie zakamuflować je w przestrzeni, nadając jej spójnego, minimalistycznego charakteru. Jeśli nie wiemy, gdzie szukać takich szaf, odwiedźmy sklep meblowy.

Szafy do zabudowy nie tylko na ubrania

Za sprawą szaf do zabudowy okazało się, że meble te mogą służyć nie tylko przechowywaniu ubrań. Odpowiednio duża i dobrze zagospodarowana szafa nierzadko zastępuje całe pomieszczenia! Jest to na przykład schowek gospodarczy, na który w większości przypadków nie mogą pozwolić sobie mieszkańcy bloków. Co w takim razie zmieścimy w szafie do zabudowy poza standardowymi ubraniami?

Szafa na sprzęty gospodarcze

Duże, pojemne szafy do zabudowy idealnie sprawdzą się w roli kącika na różnorodne sprzęty gospodarcze. Mopy, wiadra, odkurzacze, ściereczki, czy środki czystości. Oczywiście musimy pamiętać, aby przy takim przeznaczeniu jednej części szafy, odpowiednio odgrodzić ją od części na na ubrania. Wybierając szafy modułowe, zyskujemy szansę na indywidualne zaprojektowanie ich wnętrza. Od A do Z. Wygospodarowanie osobnej przegrody na akcesoria do sprzątania nie będzie stanowiło zatem najmniejszego problemu.

Szafa na tekstylia

W pakownych szafach do zabudowy możemy przechowywać również wszystkie tekstylia, na które z reguły brakuje nam miejsca. Jest to zapasowa pościel, koce, pledy, ręczniki, narzuty, obrusy, serwetki, czy zasłony. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zlokalizowanie ich na górnych półkach. Nie są to rzeczy, po które sięgamy każdego dnia, a zatem nie muszą znajdować się na niższej wysokości, pod ręką.

Szafa na biżuterię

Projektując szafę do zabudowy od podstaw, zyskujemy szansę na to, aby umieścić w jej wnętrzu specjalny, dedykowany „wkład” na biżuterię. Ma on najczęściej postać wysuwanej, płaskiej półki/szuflady z przegrodami i miękkim, tapicerowanym wykończeniem. Możemy przechowywać w niej naszyjniki, kolczyki, zegarki, czy bransoletki. To wyjątkowo wygodne rozwiązanie, ułatwiające zachowanie porządku pośród lubiących zaplątywać się drogocennych łańcuszków.

Szafa na akcesoria podróżne i znacznie więcej… 

Pakowna szafa do zabudowy pozwoli nam także na przechowywanie we wnętrzu toreb podróżnych, plecaków i walizek. Mogą być to jednak nie tylko akcesoria podróżne, ale również te torebki i plecaki, z których korzystamy na co dzień. Idąc tym tokiem, za drzwiami szaf do zabudowy zmieścimy ponadto książki, dziecięce zabawki, buty, czy niewielkie sprzęty do ćwiczeń w domu. Wszystko zależy tu od tego, na ile takich szaf możemy pozwolić sobie we wnętrzach oraz jakie będą mieć one wymiary.

Gdzie umieścić szafę do zabudowy?

Ogromną zaletą szaf do zabudowy jest także to, że ze względu na swój nowoczesny charakter, mogą one stanąć w każdym pokoju. Nawet w salonie, na co raczej nie pozwalały klasyczne modele wolnostojące, kojarzące się stricte z przestrzenią sypialnianą.

Szafy do zabudowy świetnie sprawdzają się oczywiście w sypialniach, przedpokojach, pokojach dziecięcych i młodzieżowych oraz biurach. Im więcej tego typu szaf, tym więcej przedmiotów jesteśmy w stanie zachować w ukryciu. A to z kolei przekłada się na większy i łatwiejszy do utrzymania porządek w domu.