Jak szybko odświeżyć stary salon?

Jeżeli wystrój naszego salonu nie do końca wpisuje się już w najnowsze trendy, warto pomyśleć nad jego odświeżeniem. Na całe szczęście dziś, ze względu na ogromny wybór dostępnych rozwiązań, możemy zrobić to naprawdę efektownie i co najważniejsze – niedużym kosztem! Jak w takim razie odnowić stary salon bez przeprowadzania gruntownego i kosztownego remontu? Poznajmy garść inspiracji!

Dodatki – mała rzecz, wielki efekt

Jeżeli chcemy odświeżyć, odnowić wygląd niemodnego już salonu, nie musimy od razu porywać się na zmianę wszystkich mebli, podłogi, czy układu ścian. Możemy zacząć po prostu od dodatków. Wymienić stare, niegustowne ozdoby na nowe. Jeżeli brakuje nam pomysłu i inspiracji, mnóstwo ciekawych i nowoczesnych propozycji znajdziemy w miejscach takich jak Internet, katalogi, magazyny, a także sklep meblowy. Warto więc posiłkować się dostępnymi tam aranżacjami i odtworzyć jedną z nich w swoim salonie. Spektakularny efekt gwarantowany!

Mówiąc o dodatkach, co dokładnie mamy na myśli? Są to przede wszystkim:

  • Tekstylia – nowy dywan, zasłony, poduszki, pledy, obrus, serwetki, a może obicie mebla wypoczynkowego? Wymiana wszystkich tekstyliów na przykład na jaśniejszy odcień lub w określonym motywie, wzorze, nie pozostanie bez wpływu na wygląd całego pokoju! Nowoczesnego charakteru nadadzą naszemu wnętrzu w szczególności geometryczne struktury lub duże, tropikalne liście. Jeżeli chcemy, aby zmiany te były zauważalne, zdecydujmy się od razu na wymianę wszystkich dostępnych elementów lub dodanie do obecnej aranżacji nowych.
  • Oświetlenie – świetnym pomysłem jest również wymiana starego oświetlenia na eleganckie i designerskie lampy. Podobnie jak w powyższym przypadku, tutaj również możemy zdecydować się na nowe, dodatkowe modele. Na przykład lampę podłogową lub stołową na komodę, których do tej pory nie było w salonie.
  • Obrazy, plakaty – obecnie, we współczesnych aranżacjach dużą popularnością cieszą się plakaty. Niezliczona ilość dostępnych motywów sprawia, że możemy dopasować je do każdej aranżacji. Kilka nowych obrazów zdobiących ściany z pewnością tchnie do naszego salonu powiew świeżości. Możemy wybierać pośród m.in. plakatów abstrakcyjnych, skandynawskich, botanicznych, panoram miast, czy pięknych krajobrazów.
  • Ozdoby na komody, szafki, półki – jeżeli odświeżamy salon, zadbajmy ponadto o nowe ozdoby na meble. Wazony, świeczki, figurki, zegary, czy rozmaite posążki i figurki.
  • Roślinność – każdą aranżację warto oczywiście wzbogacić o piękną roślinność w stylowych doniczkach. Kwiaty mogą zająć nie tylko parapet, ale i podłogę, nową półkę, a nawet zwisać z sufitu.

Nowe ściany w salonie

Nie musimy chyba przekonywać nikogo do tego, jakie efekty może dać zwykłe przemalowanie ścian na nowy kolor! Być może warto pomyśleć nad rozjaśnieniem wnętrza? Dzięki temu nasza aranżacja nabierze lekkości i świeżości. A może w naszym pokoju brakuje kolorów? Wtedy też do naszego wyboru pozostają pastele lub intensywniejsze odcienie. Innym rozwiązaniem są atrakcyjne fototapety na jednej ze ścian, które nadadzą naszemu salonowi całkowicie nowego charakteru! Na ścianach możemy położyć także dekoracyjną cegiełkę lub lamele.

Co z meblami?

Wymiana mebli na nowe to z reguły najdroższy wydatek. Mamy jednak w tym zakresie kilka możliwości!

Po pierwsze, możemy spróbować odświeżyć stare wyposażenie. Przemalować je na inny kolor, wymienić uchwyty lub fronty. Taki zabieg jest wprawdzie mniej kosztowny, jednak wymaga czasu.

Po drugie, nie musimy od razu decydować się na wymianę wszystkich elementów! Możemy zacząć od jednego, dwóch. Najlepiej takich, które nie pochodzą z jednego kompletu. Dzięki temu nasze wnętrze zachowa spójność aranżacyjną. Warto postawić w tym przypadku na nowy stół pokojowy lub krzesła (jeżeli są w salonie, a nie np. oddzielnej jadalni), stolik kawowy lub mebel wypoczynkowy. Możemy spróbować oczywiście wstawić do pokoju nową witrynę, komodę lub szafkę RTV. Pamiętajmy jednak, aby pasowały one do pozostałych elementów wyposażenia. Zwłaszcza wtedy, gdy nie planujemy wymieniać ich w najbliższym czasie.

Po trzecie, jeżeli nasz salon zdaje się pusty i mamy w nim miejsce na dodatkowy mebel, rozważmy wprowadzenie do środka nowej bryły. Może być to na przykład wygodny fotel lub szezlong ustawiony przy oknie. Jeżeli dodamy do nich również niewielki regał na książki i stojącą lampę, stworzymy przytulną, domową biblioteczkę.