Oświetlenie szynowe – poznaj zalety tego rozwiązania

Oświetlenie spełnia mnóstwo istotnych funkcji w każdym wnętrzu. Zapewnia komfortowe warunki do korzystania z pomieszczeń o zmroku. Odgrywa również rolę dekoracyjną. Pozwala ponadto zaakcentować ozdobne elementy wyposażenia – obrazy na ścianach, figury, czy meble. Jednym z nowoczesnych rodzajów oświetlenia jest oświetlenie szynowe, które daje nam jeszcze większe możliwości! Czym charakteryzuje się oświetlenie szynowe oraz gdzie i kiedy warto je zastosować?

Do niedawna oświetlenie szynowe kojarzyło się nam w szczególności z przestrzeniami komercyjnymi – biurami, sklepami, restauracjami. Dynamicznie zmieniające się trendy zatarły jednak granicę pomiędzy oświetleniem dedykowanym wyłącznie budynkom publicznym a prywatnym. I tak oto lampy na szynach znalazły się w naszych domach! Doskonale wyglądają przede wszystkim w nowoczesnych i industrialnych wnętrzach. Wyposażenie do takich aranżacji znajdziemy w sklepie meblowym.

Czym jest oświetlenie szynowe?

Lampy w szynach. Oświetlenie szynowe to charakterystyczny rodzaj oświetlenia, w którym oprawy są montowane nie w jednym miejscu na ścianie, a w szynach (listwach), przez które płynie prąd. Co ważne, szyny te rozmieszcza się dzisiaj nie tylko na suficie, ale i samej ścianie! Do listew możemy wpiąć różnego rodzaju oprawy: lampy wiszące, reflektory, taśmy LED, spoty.

Oświetlenie szynowe dzieli się ponadto na jedno- lub trójfazowe. W pierwszym przypadku jednocześnie zapalamy i gasimy zawsze wszystkie lampy. Gdy przewód szynowy jest długi i znajduje się na nim wiele źródeł światła, takie rozwiązanie może powodować niestety problemy z napięciem. Oświetlenie trójfazowe umożliwia natomiast podział oświetlenia na strefy i osobne zapalanie na przykład lampy nad stołem i głównych reflektorków. Aby uzyskać jednak taki efekt, nasza instalacja musi zostać odpowiednio wykonana, tj. posiadać podwójny włącznik i pięciożyłowe przewody.

Jakie zalety ma oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe zachwyci nas swoimi możliwościami. Daje nam ogromną swobodę aranżacyjną, ponieważ szyny mogą zostać ułożone na suficie lub ścianie na wiele sposobów. Na przykład w jednej linii, w kształcie litery „L”, czy „H”, a ponadto w dowolnym miejscu. Lampy na szynie nie wymagają ingerencji i przerabiania instalacji elektrycznej!

Oświetlenie szynowe w przestrzeni loft.

Istotą oświetlenia szynowego jest także to, że możemy wpinać do niego lampy w dowolnym miejscu i w zależności od aktualnych potrzeb ciągle je przesuwać lub zmieniać. Dzięki temu zdołamy dobrze oświetlić każdy kąt pomieszczenia. Tym bardziej, gdy zdecydujemy się na ruchome reflektory! Rozmieszczone w różnych punktach na ścianie lampy zagwarantują nam nieporównywalnie lepsze warunki oświetleniowe niż tradycyjne systemy.

Oświetlenie szynowe pozwala nam ponadto na swobodną zmianę ustawienia mebli w każdym pokoju. Lampy zawsze dopasują się do aktualnej aranżacji, bez konieczności przekuwania całej instalacji!

Oświetlenie szynowe w aranżacji wnętrz

Oświetlenie szynowe w holu. Nowoczesne lampy szynowe wyglądają znakomicie w szczególności w aranżacjach nowoczesnych i loftowych. Tych bardziej eleganckich, jak i surowych, minimalistycznych. Jeżeli obawiamy się, że oświetlenie szynowe będzie dla nas zbyt „biurowe”, wybierzmy spoty sufitowe ze złotymi lub srebrnymi oprawami. W ten sposób nadamy całej instalacji stylowego charakteru.

W jakich wnętrzach warto zdecydować się na oświetlenie szynowe? Jest to przede wszystkim kuchnia, salon oraz pokój dziecka. Lampy w szynach umożliwią nam ponadto zwiększenie funkcjonalności dużego i długiego przedpokoju.

Oświetlenie szynowe w przestrzeni kuchenno-salonowej pozwoli nam w prosty sposób podzielić ją na strefy. Oświetlić stół, blat roboczy, zawartość górnych szafek, do których nie mamy swobodnego dostępu, czy znajdującą się w rogu salonu biblioteczkę z miejscem do czytania. Jest także genialnym rozwiązaniem w pokoju dziecka i nastolatka, który na przestrzeni lat ulega częstym modyfikacjom.