Pokój dzienny z dwiema sofami

Dwie sofy w salonie to rozwiązanie nie tak popularne, jak duży narożnik, czy kanapa w duecie z fotelami, jednak powoli i stopniowo coraz to częściej pojawiające się w aranżacji tego wnętrza. Dlaczego i kiedy warto zdecydować się na umieszczenie dwóch sof w pokoju dziennym? Jak możemy je ustawić?

Do jakich aranżacji pasują dwie sofy?

W tym przypadku nasze możliwości są naprawdę duże. Dwie sofy, które z powodzeniem zastąpią klasyczny zestaw wypoczynkowy, będą pasować zarówno do wystroju nowoczesnego, jak i klasycznego, skandynawskiego, vintage, glamour, czy boho. To ciekawy układ, który prezentuje się stylowo i oryginalnie.

Sofy powinny zostać oczywiście dopasowane do stylistyki, jaka dominuje w naszym pokoju oraz do już zastosowanych tam rozwiązań. Pamiętajmy, że przy pomocy mebli wypoczynkowych możemy również nadać charakteru temu wnętrzu. Sofa to w końcu doskonały akcent dekoracyjny! Wystarczy pokusić się o ciekawsze kolory (zarówno pastele, jak i barwy mocne, soczyste) oraz mniej klasyczną formę. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się wtedy, gdy np. wybraliśmy niewyszukane meble, czy tradycyjne kolory ścian – biel, beż lub szarość. Kolorowe sofy wprowadzą do środka powiew świeżości i nowej, potrzebnej energii. Gdzie szukać idealnych mebli wypoczynkowych do pokoju dziennego? Największy wybór oferuje sklep meblowy.

Jak ustawić dwie sofy w salonie?

Aranżacja salonu z dwiema sofami zdaje się wyzwaniem, jednak nie jest to zadanie, z którym nie sposób sobie poradzić! W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę dostępny metraż oraz meble, jakie jeszcze znajdą się w tym wnętrzu. Sofy nie powinny blokować dostępu do innych elementów wyposażenia ani też zostać ustawione w sposób, który utrudni dojście do nich samych lub poruszanie się po salonie.

Sofy ustawione równolegle

Układ dwóch sof, w którym są one umieszczone względem siebie równolegle, świetnie sprawdza się w węższych salonach, zwłaszcza tych na planie prostokąta. Jeśli zdecydowaliśmy się na równoległe rozmieszczenie tych mebli, zadbajmy o to, aby były to najlepiej te same bryły równej długości. Dzięki temu osiągniemy harmonijną, spójną kompozycję. Pomiędzy nimi pozostawmy oczywiście miejsce na stolik kawowy. W przypadku wyboru sofy 3- lub 4-osobowej powinien być on odpowiednio większy, tak, aby każdy, kto usiądzie na meblu, miał do niego wygodny dostęp.

Sofy ustawione prostopadle

Dwie sofy mogą również zostać ustawione względem siebie prostopadle. Taki wariant sprawdzi się w szerszych wnętrzach (także tych, na planie prostokąta) oraz na otwartych przestrzeniach. Prostopadle ułożone sofy z powodzeniem zastąpią klasyczny narożnik pokojowy. W tym przypadku możemy wybrać modele o różnej wielkości – np. jedną sofą 2-osobową i drugą sofę 3-osobową.

Sofy w towarzystwie puf i foteli

Dwie sofy wspaniale prezentują się ponadto w towarzystwie puf i foteli. Tego typu układ jest łatwiejszy w wykonaniu przy ustawieniu prostopadłym tych mebli. W niektórych przypadkach możemy zastosować go jednak również wtedy, gdy sofy stoją do siebie równolegle.

Nasze możliwości przy prostopadłym ułożeniu sof są następujące:

  • Naprzeciwko jednej z sof ustawiamy fotel w linii prostej lub pod delikatnym skosem (ewentualnie z pufem lub podnóżkiem).
  • Decydujemy się na dwa fotele, ustawione naprzeciwko jednej sofy w linii prostej lub delikatnie pod skosem.
  • Zastępujemy dwa fotele jedną, dwoma pufami, dopasowanymi do wielkości i charakteru mebli.

Jeśli postanowimy rozbudować miejsce do siedzenia przy równoległym ustawieniu sof, pomogą nam w tym dwa fotele. Najczęściej spotykanym układem jest umieszczenie ich obok siebie w prostej linii, pomiędzy meblami, na jednym z końców. Powinniśmy jednak zrezygnować z dodatkowych foteli, jeśli ich obecność utrudni dostęp do naszego zestawu wypoczynkowego.