Tkanina szenilowa na meble wypoczynkowe – czym nas zaskoczy?

Wypełnienie i sposób wykonania mebli wypoczynkowych świadczą o ich trwałości oraz wygodzie, jaką będziemy mogli cieszyć się podczas każdego wypoczynku. Nie możemy zapomnieć jednak, że o komforcie użytkowania salonowego kompletu decyduje także inny czynnik – rodzaj tkaniny tapicerskiej. To właśnie od niej zależy nie tylko sam wygląd naszego mebla, ale i łatwość jego czyszczenia, czy odporność na płowienie. Po welurach i skórach przyszła pora na szenile!

Czym jest tkanina szenilowa?

Szenil to jedna z popularnych i uniwersalnych tkanin obiciowych, powszechnie wykorzystywana na meblach takich jak sofy, kanapy, czy narożniki pokojowe. Swoje zastosowanie znajduje także na poduszkach dekoracyjnych, wezgłowiach, a nawet w formie narzut lub zasłon. Wyglądem przypomina welur lub sztruks.

Nazwa materiału wywodzi się od francuskiego słowa chenille, oznaczającego gąsienicę. Szenil jest przędzą pokrytą drobnymi włoskami, której struktura ma przypominać właśnie „futerko” gąsienicy. Tkaniny szenilowe składają się przede wszystkim z akrylu oraz poliestru i są produkowane z nici szenilowej. Przędza szenilowa może być także wykonana z bawełny, dzięki czemu wytworzone z niej tekstylia będą odznaczać się lepszą chłonnością.

Co wyróżnia szenile?

Wybór pokrycia zestawu tapicerowanego do salonu z reguły nie jest zadaniem łatwym. To w końcu od materiału, na jaki się zdecydujemy, będzie zależeć wygląd naszego mebla oraz jego trwałość przez lata! Dlaczego warto zwrócić uwagę na tkaniny szenilowe?

Efektowny wygląd i miękki dotyk

Szenile należą do materiałów o nieregularnej, delikatnie połyskującej, jedwabistej powierzchni, dlatego w zależności od ułożenia i pory dnia mogą przybierać różne oblicze. Są także miękkie, przyjemne w dotyku, co przyczynia się do wysokiego komfortu wypoczynku.

Wysoka trwałość

Jeśli szukamy tkaniny:

  • trwałej,
  • grubej,
  • odpornej na ścieranie, rozciąganie, uszkodzenia, rozdarcia oraz mechacenie,
  • trudnopalnej

– szenil wykazuje w tym zakresie bardzo dobre właściwości. Mimo dużej wytrzymałości nie możemy zapomnieć, że jest to także materiał, który ze względu na swoją miękkość i aksamitny dotyk gwarantuje naprawdę przyjemny, błogi wypoczynek. Gdzie szukać tkanin szenilowych? Przy wyborze kompletu wypoczynkowego będziemy mogli dopasować je do wyposażenia w sklepie meblowym.

Łatwe czyszczenie

Tkaniny szenilowe nie sprawiają również trudności w czyszczeniu, jednak podobnie jak w wielu innych przypadkach, ważna jest tutaj regularność. W codziennej pielęgnacji powinniśmy przecierać je jasną ściereczką z mikrofibry i odkurzać, aby nie doprowadzić do wcierania się kurzu. Włosie możemy przeczesywać także miękką szczoteczką. Pamiętajmy również, aby świeże plamy usuwać od razu, dzięki czemu nie doprowadzimy do powstania trwałych zabrudzeń. Jeśli chcemy dodatkowo ułatwić sobie czyszczenie tkaniny szenilowej, wybierajmy materiały oznaczone jako łatwoczyszczące, np. ze specjalną powłoką zapobiegającą wsiąkaniu cieczy.